Kecak tánc

2024.04.24

Bali kulturális látnivalói között kiemelt helyen szerepel a kecak tánc. 

A kecak egy ősi történetet eleveníti fel: amikor Rama herceg elrabolt feleségét, Szitát próbálja kiszabadítani a démonkirály, Ravana fogságából. A harcban Siva tizenegyedik reinkarnációja, Hanumán majomkirály és annak hadserege segít.

A táncot általában ötven-hatvan ember táncolja, de százfős csoport sem ritka. A félmeztelen férfiak monoton skandálással, tapsolással, pusztán a mellkasuk, combjuk ritmikus ütögetésével létrehozott zene az ősi rituálék atmoszféráját idézi. 

A balinéz táncfilozófia alapján a színvonalas táncelőadásnál három alapfeltételnek kell teljesülnie: wirama, wiraga és wirasa harmóniájának. 

Ezek a fogalmak az indonéz kultúrában fontos szerepet játszanak:

  • Wirama: Ez az indonéz kifejezés a ritmust vagy a tempót jelenti. A Wirama az időzítés, a zenei ritmus vagy más művészeti tevékenységek időbeli struktúrájára utal.
  • Wiraga: Fizikai erőt vagy testi képességet jelöl. Ez az indonéz fogalom a testi erőre, az állóképességre, az egészségre és az egész test kondíciójára utal.
  • Wirasa: Az érzékeket vagy az érzékelést jelenti. A Wirasa az érzékek, például a látás, a hallás, az ízlelés, az érintés és az illat érzékelésére utal, valamint az érzelmek, az érzések és a tudatosság különböző aspektusaira is kiterjedhet.

Vagyis a jó táncos tökéletesen ismeri a zenét és a ritmust, technikailag hibátlanul kivitelezi a mozdulatokat, és képes átérezni és éreztetni a táncot. Fontos, hogy a táncosnak az ábrázolt karaktert, és nem saját, egyéni érzéseit kell felszínre hoznia, megjelenítenie – az önkifejezés ismeretlen fogalmak a balinéz tánchagyományban.